1635'den bugüne...

TAHMİS HİKAYESİ

Türkmen Ağası ve Sancak Beyi Mustafa Ağa Bin Yusuf tarafından, Mevlevihane Tekkesi’ne gelir getirmesi amacıyla 1635-1638 yılları arasında yaptırılmıştır.

1901-1903 tarihinde iki büyük yangın geçirmiştir. Mevlevihane’nin postnişini Feyzullah oğlu Şeyh Münip Efendi, Tahmis Kahvesi ve 33 dükkanı yeniden yaptırmıştır. Tahmis Kahvesi uzun yıllar anılmıştır.

400 Yıllık Kültürün Hikayesi

“Tahmis” kahvenin dövüldüğü yer anlamına gelir. Eskiden kahve cevizden oyma dibeklerde dövülürdü. Bir rivayete göre IV. Murat Bağdat seferi sırasında burada dinlenmiş ve dibek kahvesi içmiştir.

Bir Kültür Mekanı Olarak Tahmis Kahvesi

Günümüzde daha çok “nostaljik mekanlar” olarak adlandırılan yerlerde yaşatılmaya çalışan “ nargile kültürü” eskiden kentin Arasa, Kale altı, Suburcu, Şehreküstü semtlerindeki kahvelerinde yoğunlaşmaktadır.

Tahmis Kahvesi’ndeki nargile sohbetlerinde genellikle; Antep harbiyle ilgili anılar ; “Gülmelikli” hikayeler olurken, zaman zaman konu edebiyata, şiire de yönelmiştir. Tahmis Kahvesi müdavimlerinin anlatımından, şair Fahri Yıldız’ın bu edebiyat sohbetlerini okuduğu şiirlerle süslediği bilinmektedir.

Gaziantep’in en köklü, en gözde mekanı Tahmis Kahvesi’nde kahvelerin lezzeti sadece 40 yıl hatrından değil, doğal kahve çekirdeklerinden ve en güzel muhabbetlerden gelir...

Tahmi Kültürü
Dünyaya Açılıyor

Geleneğimizi yansıtan modern mimarisi ile onlarca yeni şube. Üstelik kendinizi özel hissedeceğiniz farklı oturma alanları seçenekleri ile...

400 yıllık kahvemiz ve geleneklerimizden izler taşıyan eşsiz dekorasyonumuz ile sizi mutlu etmeyi amaçlıyoruz...

Evinizdeymiş Gibi
Rahat ve Konforlu

İnsanların çalışabilecekleri, arkadaşları ile vakit geçirip evlerindeymiş gibi konforlu ve rahat bir şekilde sohbet edebilecekleri ortamlar yaratmak istedik.

İstediğiniz alanı yaratmak ve sizi özel hissettirmek için sizinle birlikte çalışıyoruz. Bu çalışmaların sonucunda VIP oda, Bahçe gibi farklı oturma planlarını hayata geçiriyoruz. Örneğin VIP oda misafirlerinizin özel toplantıları ve özel görüşmeleri için tasarlandı.

Dinlenmek ve rahatlamak için bahçemizi kullanacak, böylece doğanın size verdiği huzuru hissedeceksiniz. Sadece görsel açıdan çekici değil aynı zamanda akılcı, kalıcı ve işlevsel...

Proje Görselleri
  • En taze ve kaliteli fıstıkları seçiyor ve işliyoruz..
  • Hamuru kat kat ve en ince formda açıyoruz...
  • İşte eşsiz Tahmis Baklava lezzeti böyle oluşuyor!